Volei Alba Blaj - CSM Lugoj 3-0, în etapa a IV-a a campionatului - cronică, statistică, foto

Volei Alba Blaj a învins, sâmbătă seara, de CSM Lugoj, cu 3-0 (25-16, 25-16, 25-16), într-un meci ce a contat pentru etapa a IV-a a Diviziei A1 la volei feminin. După 4 etape jucate, Volei Alba Blaj acumulează 11 puncte şi ocupă locul 2 în clasament, după CSM Târgovişte. Pentru Volei Alba Blaj urmează o săptămână cu 4 meciuri oficiale. Miercuri, 2 noiembrie, echipa noastră va juca pe terenul ultimei clasate, SCMU Craiova, iar la sfârşitul săptămânii sunt programate, la Blaj, 3 întâlniri cu SCM Piteşti, "dubla" din Cupa României şi meciul din campionat.

Volei Alba Blaj a trecut, fără probleme, sâmbătă seara, de CSM Lugoj, cu 3-0 (25-16, 25-16, 25-16), într-un meci ce a contat pentru etapa a IV-a a Diviziei A1 la volei feminin. Campioana României s-a impus în doar o oră şi 6 minute de joc efectiv, antrenorul Darko Zakoc folosind, cu excepţia Marinei Vujovic, pe tot parcursul meciului, o echipă formată din jucătoarele care au evoluat mai puţin în acest debut de sezon.

În aceste condiţii, nu e de mirare că statistica meciului a consemnat o dominare zdrobitoare a Blajului. Cele mai multe puncte au fost realizate de Tatsiana Markevich (13), urmată de Ana Maria Berdilă (12) şi Alexandra Warren (12), de la CSM Lugoj. Tatsiana Markevich a avut şi cea mai bună preluare (60%), fiind urmată, în această statistică, de liberoul lugojean, Adriana Rotaru (55%) şi liberoul campioanei, Marina Vujovic (42%). Tot jucătoarea din Belarus a fost prima şi în statistica blocajelor reuşite (5), fiind urmată de Ana Grbac (4), Ana Maria Berdilă (2) şi Gabriela Bălae, de la CSM Lugoj, (2). În acest meci, Volei Alba Blaj a reuşit 9 puncte din serviciu (Ana Maria Berdilă 5), în timp ce CSM Lugoj a reuşit 5 aşi (Lorena Ciocian 3).

Au evoluat echipele:

VOLEI ALBA BLAJ, antrenor Darko Zakoc: Ana Grbac 9p. (1 as, 4 blocaje) - Martina Samadan 5p. (1 blocaj), Ana Maria Berdilă 12p. (5 aşi, 2 blocaje), Dubravka Djuric 7p. (1 blocaj), Rebecka Lazic 10p. (2 aşi, 1 blocaj), Tatsiana Markevich 13p. (1 as, 5 blocaje) - Marina Vujovic (libero). Rezerve neutilizate: Adina Salaoru (cpt.), Nada Ninkovic, Samara Rodrigues, Ana Antonijevic, Nneka Onyejekwe.

CSM LUGOJ, antrenor Valerijan Luka: Lorena Ciocian 5p. (3 aşi, 1 blocaj) - Gabriela Bălae 4p. (2 blocaje), Ionela Canea (cpt.). 0p., Ramona Rus 6p. (1 blocaj), Krista De Geest 8p. (1 as, 1 blocaj), Alexandra Warren 12p. (1 blocaj) - Adriana Rotaru (libero). Au mai jucat: Sophie Godfrey 1p. (1 blocaj), Georgiana Popa (debut la 13 ani!) 0p., Natalia Preda 0p., Daiana Roman 0p.,Olga Krasteva 1p.

După 4 etape jucate, Volei Alba Blaj acumulează 11 puncte şi ocupă locul 2 în clasament, după CSM Târgovişte, în timp ce CSM Lugoj rămâne pe locul 11, cu 2 puncte.

Pentru Volei Alba Blaj urmează o săptămână cu 4 meciuri oficiale. Miercuri, 2 noiembrie, de la ora 16.00, echipa noastră va juca pe terenul ultimei clasate, SCMU Craiova, iar la sfârşitul săptămânii sunt programate, la Blaj, 3 întâlniri cu SCM Piteşti, "dubla" din Cupa României şi meciul din campionat. Vineri 4 noiembrie, de la ora 18.00, se va disputa manşa retur (!) din sferturile Cupei României, sâmbătă 5 noiembrie, tot de la ora 18.00, va avea loc partida din etapa a VI-a a Diviziei A1, iar duminică 6 noiembrie, de la ora 11.00, se va disputa întâlnirea tur (!) din sferturile Cupei României. La toate cele 3 meciuri, intrarea în sala Timotei Cipariu este liberă.

Text şi foto: Nicu Goga

30.10.2016.