Caritas Mitropolitan Greco-Catolic Blaj Biserica Romana Unita cu Roma, Greco-Catolica Renovabis Humanitäre Hilfe Windesheim e.V. LilianaDesign: web design, creare site Stiri si Reportaje Alba

zilnic
saptaminal
lunar
mai rar

Punct uriaş: Nordmeccanica Piacenza - Volei Alba Blaj 3-2, în Liga Campionilor la volei feminin

Volei Alba Blaj a fost foarte aproape de a produce surpriza săptămânii în Liga Campionilor la volei feminin, fiind la un pas de o victorie de senzaţie la Piacenza. Campioana României a cedat în 5 seturi, Nordmeccanica impunându-se, după 127 de minute de joc, cu 3-2 (25-20, 16-25, 25-22, 24-26, 16-14). Punctul obţinut miercuri seara poate fi decisiv pentru Volei Alba Blaj pentru calificarea de pe locul 3 în faza sferturilor de finală ale Cupei CEV. Deşi şi-a asigurat matematic poziţia a treia în Grupa F, echipa noastră are nevoie de o victorie de 3 puncte miercurea viitoare în meciul cu Rocheville Le Cannet, din ultima etapă a grupelor Ligii Campionilor, pentru a fi sigură de calificarea în cea de-a doua competiţie europeană valorică.

Campioana României a reuşit să facă din nou micul nostru oraş mândru, după ce a jucat, de la egal la egal, cu mult mai titrata sa adversară, reuşind să revină în momente în care nimeni nu le dădea şanse. Puterea de luptă a fost recompensată cu un punct mare, echipa noastră fiind foarte aproape să vină cu două puncte din Italia, aflându-se la doar două puncte distanţă de o victorie în 5 seturi.

Începutul de meci a fost unul echilibrat, cele două echipe mergând cap la cap până la 10-10. Gazdele se distanţează apoi la 6 puncte şi iau opţiunea decisivă pentru câştigarea setului. A fost momentul în care Darko Zakoc a înlocuit-o pe Boscacci cu Nemţanu, mutare ce se va dovedi extrem de inspirată în soarta meciului. În setul secund, Volei Alba Blaj s-a impus destul de uşor, profitând de relaxarea din jocul gazdelor. Momentul decisiv al acestui set a fost la scorul de 10-7, când echipa noastră s-a desprins la 16-7, pe serviciul Ioanei Nemţanu. În setul 3, cele două echipe au mers cap la cap în prima parte, după care italiencele se desprind la 5 puncte, reuşind să se impună în ciuda revenirii de final a campioanei României. Setul 4 a fost unul în care echilibrul s-a menţinut până la final, cele două echipe trecând pe rând la conducere. Profitînd şi de o minge controversată la 21-21, judecată în favoarea lor, gazdele puteau închide meciul la scorul de 24-22, însă din nou inspiraţia lui Darko Zakoc, care o trimite pe Berdilă la serviciu, răstoarnă situaţia în favoarea Blajului, echipa noastră reuşind să trimită meciul în setul decisiv, după 4 puncte consecutive. Cu un punct asigurat, Volei Alba Blaj a forţat victoria în setul decisiv. Set care a marcat echilibrul dintre cele două echipe existent în acest meci. S-au impus gazdele, graţie şi unui start mai bun de set, deşi echipa noastra a revenit, reuşind să conducă cu 9-7 şi 10-8, egalând la 14 şi anulând astfel alte două mingi de meci ale gazdelor. Nu a fost să fie însă victorie, însă voleibalistele din Blaj merită toate felicitările pentru modul în care au luptat până la final.

Evoluţia scorului, pe seturi:

Set 1 (25 minute): 5-5, 10-10, 15-12, 20-14, 25-20;
Set 2 (25 minute): 5-4, 5-8, 7-10, 7-16, 14-20, 16-25;
Set 3 (28 minute): 5-5, 10-9, 15-10, 20-16, 23-20, 25-22;
Set 4 (30 minute): 5-5, 10-7, 12-10, 13-15, 20-19, 21-21, 24-22, 24-26;
Set 5 (19 minute): 5-2, 5-5, 7-9, 8-10, 11-10, 12-12, 14-12, 14-14, 16-14.

Cea mai bună jucătoare de pe teren a fost aleasă Floortje Meijners, care a realizat 21 de puncte, urmată de Jovana Vesovic, cu 19 puncte, sârboaica noastră fiind cea mai bună în statistica loviturilor câştigătoare, cu 17 puncte. De la Volei Alba Blaj s-au mai remarcat Adina Salaoru, cu 16 puncte (7 aşi), Ivana Plchotova, cu 13 puncte (5 blocaje) şi Ioana Nemţanu, care a reuşit 10 puncte şi care, cu 40%, a dominat statistica la preluare.

Antrenorul Darko Zakoc a folosit următoarea echipă: Ana Grbac, Adina Salaoru (cpt.), Leticia Boscacci, Ivana Plchotova, Jovana Vesovic, Dubravka Djuric, Marina Vujovic (libero). Au mai evoluat: Ioana Nemţanu şi Ana Maria Berdilă. Din lotul deplasat la Piacenza au mai făcut parte Jelena Alajbeg, Adriana Bobi, Denisa Viloiu şi Valentina Rusu.

Cu 4 puncte acumulate, Volei Alba Blaj îşi asigură locul 3 în clasamentul grupei F şi aşteaptă cu încredere meciul de miercurea viitoare cu Rocheville Le Cannet, din ultima etapă a grupelor Ligii Campionilor. Partida se va disputa la Sibiu, pe 27 ianuarie, de la ora 18.00, iar o victorie i-ar asigura echipei noastre calificarea în cea de-a doua competiţie europeană valorică. Echipa cu punctajul cel mai bun de pe locul 3 va merge în Top 12 Liga Campionilor, întimp ce următoarele 4 clasate pe poziţiile 3 în grupe se vor califica în Cupa CEV.

Până la meciul cu Rocheville Le Cannet, campioana României va juca sâmbătă, 23 ianuarie, la Blaj, de la ora 14.00, cu Dinamo, în prima etapă a returului sezonului regulat al Diviziei A1, unde Volei Alba Blaj este, cu 32 de puncte din 33 posibile, lider neînvins.

Text: Nicu Goga