Blajul găzduieşte, începând de vineri, turneul final de minivolei băieţi

În perioada 20-22 mai, la Blaj se dispută turneul final al Campionatului Naţional de Minivolei Masculin, competiţie organizată de Clubul Sportiv Şcolar Blaj şi Primăria Blaj. Participă opt echipe, împărţite în două grupe, iar meciurile se vor juca în Sala CSS Blaj şi Sala Timotei Cipariu. Obiectivul declarat al micuţilor voleibalişti din Blaj, pregătiţi de Alexandru Man, este calificarea cel puţin în semifinalele turneului. Tragerea sorţi a meciurilor va avea loc în cadrul şedinţei tehnice, programată joi seară, la ora 19.00.

În perioada 20-22 mai, la Blaj se dispută turneul final al Campionatului Naţional de Minivolei Masculin, competiţie găzduită de Clubul Sportiv Şcolar Blaj şi organizată împreună cu Primăria Blaj. Participă opt echipe, împărţite în două serii:

Seria I: CSS Nicu Gane Fălticeni, CVM Tomis Constanţa, CSS Blaj, CSS Ştei;
Seria II: CSS Lapi Dej, CNNT Craiova, CS Dinamo Bucureşti şi CSS Botoşani.

Meciurile se vor juca în Sala CSS Blaj şi Sala Timotei Cipariu, atât sălile, cât şi ordinea jocurilor urmând să fie stabilite joi seară, la şedinţa tehnică, conform regulamentului FRV. Meciurile vor începe la orele 10.00 şi 16.00, vineri şi sâmbătă, iar CSS Blaj va solicita să joace în a doua partidă a etapei, respectiv de la 11.30 şi 17.30. Duminică, începând cu ora 10.00, sunt programate finalele.

"Dacă tot am reuşit să aducem această finală la Blaj, dupa mult timp, ne dorim să jucăm una din finale. Bătălia este mare, dar noi blăjenii avem spiritul competiţiei în sânge, chiar dacă de data asta este vorba de volei masculin. Aşteptăm cât mai mulţi blăjeni în sală, să susţină copilaşii acestui oraş", a declarat profesorul Alexandru Man, antrenor al echipei de minivolei băieţi din Blaj.

Nicu Goga

18.05.2016.