Blaj: joi începe festivalul Speoarta 2016 (30 iunie - 3 iulie) - Program

Municipiul Blaj va găzdui, de joi, 30 iunie, până duminică, 3 iulie, a XXXIV-a ediţie a festivalul Speoarta, timp de patru zile oraşul nostru fiind locul de întâlnire al speologilor şi iubitorilor de natură din toată ţara. Festivalul Speoarta se întoarce la Blaj după 12 ani şi marchează, în acest an, aniversarea a 50 de ani de existenţă a clubului de speologie Polaris Blaj. Pe lângă expoziţiile de fotografii şi prezentări de filme tematice, organizatorii le oferă copiilor, gratuit, posibilitatea de a se iniţia în tainele artei fotografice şi de a efectua căţărări pe o platformă de escaladă şi tiroliană, ce va fi amplasată, sâmbătă, în Parcul Avram Iancu.

Aflat la a XXXIV-a ediţie, festivalul Speoarta adună în fiecare an speologi şi artişti care prezintă, prin fotografie şi film, lumea tăcută şi minunată a peşterilor, lume care ar rămâne necunoscută oamenilor dacă cei pasionaţi de explorarea adâncurilor nu ar aduce-o la lumină.

În cadrul festivalului vor fi organizate concursuri cu tematică carstică, expoziţii, proiecţii, workshopuri, ieşiri în aer liber, explorări în subteran şi multe alte acţiuni menite să atragă tinerii spre practicarea acestor activităţi.

2016 este anul în care Speoarta se întoarce la Blaj, locul în care acum 50 de ani a luat naştere clubul de speologie Polaris, un club cu tradiţie în România, care a avut un aport important în explorarea carstului românesc.

În perioada 30 Iunie - 3 Iulie, oraşul de la confluenţa Târnavelor va fi, timp de patru zile, gazda speologilor şi iubitorilor de natură din toată ţara.

O secţiune aparte a festivalului Speoarta este cea dedicată copiilor. Copiii talentaţi sau pasionaţi de fotografie sunt invitaţi, alături de părinţi sau nu numai, vineri, de la ora 15.00, la Centrul Cultural "Iacob Mureşianu" Blaj, să participe la un curs de fotografie, oferit gratis de organizatori. Tot gratis, dar sâmbătă, sunt oferite lecţii de căţărare pentru copii, în Parcul Avram Iancu, unde va fi instalată o platformă de escaladă şi tiroliană, pe care copiii care vor fi prezenţi o pot folosi, îndrumaţi de membrii clubului Polaris.

Pentru adulţi, şi nu numai, sunt oferite, la Centrul Cultural "Iacob Mureşianu", expoziţii de fotografii cu lucrările aflate în concurs, dar şi cu poze din activitatea de 50 de ani a clubului de speologie Polaris Blaj, precum şi vizionări de filme înscrise în concurs, cu tematică carstică. Premierea celor mai bune lucrări înscrise în concursul de fotografii şi filme cu tematică de exocarst şi endocarst va avea loc duminică, la ora 12.00.

Unul dintre cele mai aşteptate momente ale festivalului Speoarta va avea loc vineri, 1 iulie, începând cu ora 21.00, în curtea Liceului Tehnologic "Timotei Cipariu", unde va fi organizat un foc de tabără, acompaniat de muzică folk, în prezenţa unor artişti din zonă, la acest moment fiind invitaţi toţi doritorii de socializare şi amatorii de muzică bună din Blaj, posesorii de chitare fiind sfătuiţi să nu şi le lase acasă.

Lumea minunată a peşterilor este o lume pe care o poţi accesa cu greu, cu mult efort, multe sacrificii, cu multă pasiune şi în condiţii dificile. Mediul subteran, deşi este unul ostil, ascunde frumuseţi fragile şi rare. Prin intermediul Festivalului Speoarta, vă invităm să luaţi contact cu această lume, să o cunoaşteţi şi să o exploraţi alături de fotografi ai endo şi exocarstului, transmit organizatorii.

Evenimentul este realizat cu sprijinul Primăriei Municipiului Blaj şi al Consiliului Local Blaj.

PROGRAM SPEOARTA 2016

JOI, 30 Iunie

08.00: Drumeţii in natură - Ieşiri în aer liber pe trasee turistice propuse de organizatori în munţii Trascăului;

08.00: Ture speo - Vizite în peşteri şi parcurgere de canioane pentru participanţii care au cunoştinţe despre tehnica de parcurgere a verticalelor;

VINERI, 1 Iulie

15.00: Centrul Cultural "Iacob Mureşianu" Blaj - Curs gratuit, pentru copii, de iniţiere în fotografie. Copiii trebuie să aibă asupra lor doar un aparat foto;

19.00: Centrul Cultural "Iacob Mureşianu" Blaj - Vernisajul expoziţiei de fotografie "Speoarta", cu unele dintre cele mai bune lucrări înscrise în concurs;

21.00: Foc de tabără în curtea Liceului Tehnologic "Timotei Cipariu" - Ne vom cunoaşte cu toţii mai bine în jurul unui foc de tabără, acompaniaţi de artişti folk. Nu uita să îţi aduci chitara de acasă dacă vrei să ne cânţi ceva frumos.

SÂMBĂTĂ, 2 Iulie

10.00: Centrul Cultural "Iacob Mureşianu" Blaj - "Speoarta" - Vom prezenţa o selecţie de proiecţii de fotografii şi filme înscrise în concurs, precum şi alte prezentări cu tematică carstică;

11.00: Parcul "Avram Iancu" - activităţi gratuite de căţărare pentru copii - Va fi instalată o platformă de escaladă şi tiroliană, pe care copiii care vor fi prezenţi pot efectua, gratis, căţărări, înfrumaţi de membrii clubului Polaris;

21.00: Centrul Cultural "Iacob Mureşianu" Blaj - "Polaris 50 de ani" - Acum cinci decenii a luat naştere la Blaj clubul de speologie Polaris. Vom închina un pahar de şampanie, acompaniaţi de muzică bună şi proiecţii de fotografii realizate de membrii clubului Polaris.

DUMINICĂ, 3 Iulie

12.00: Festivitatea de premiere - Premierea celor mai bune lucrări înscrise în concursul de fotografii şi filme cu tematică de exocarst şi endocarst.

Nicu Goga

28.06.2016.